Typy osobností v práci
Práce v týmu je někdy pro nás přínosná, ale často je to trnitá cesta nedorozumění, hlavně pokud se setkávají diametrálně odlišné, až antagonistické typy osobností. I když je spolupráce velmi důležitá, vyžaduje od nás sebekázeň a širší spektrum znalostí a porozumění pro členy týmu. Je lepší mít v týmu podobné typy osobností? Nebo jsou pro nás i náš tým, přínosem i zcela odlišné typy? Mají typy osobností vliv na spolupráci v pracovním prostředí?
Pokud v kolektivu existuje týmová spolupráce, pak se členové dokáží mezi sebou dohodnout.
Proč je pro členy týmu tak důležité poznat své silné a slabé stránky? A jak dosáhnout týmové spolupráce? Pokud se chcete dozvědět, proč je těžké dobře vycházet s jedním typem osobnosti a proč lze snadno najít společnou řeč s jiným typem osobnosti, pak se pohodlně usaďte a přečtěte si tento článek. Možná to pro vás bude start, případně prohloubení vašich znalostí o mezilidské komunikaci.
4 typy osobností, které najdete v každé práci
Frázi „Každý jsme jiný, všichni jsme si rovni“ jste pravděpodobně slyšeli mnohokrát. Není to jen fráze - je v ní mnoho pravdy. Všechny typy přistupují ke svým povinnostem a týmové práci odlišně. Mnoho psychologických testů identifikuje různé typy profesionálních osobností. Všechny však byly vyvinuty na základě původní Hippokratovy teorie. Psychologové jeho teorii buď rozšířili, nebo ji postupem času modifikovali. První nejstarší středověká typologie pochází od Hippokrata a Galéna. Hippokrates je považován za prvního, kdo rozdělil lidi podle jejich temperamentu. Podle Hippokrata se typ osobnosti určoval na základě analýzy převahy tekutin v těle jedince - převaha jedné tekutiny ovlivňuje temperament člověka. Rozlišoval čtyři typy profesní osobnosti.
Typologie osobností podle Hippokrata:
SANGVINIK /převládá krev = sanguis/
převaha krve; ochotný jednat, velmi komunikativní, žijící přítomností. Veselý, dobromyslný, společenský a pohyblivý typ, který se rychle nadchne, ale jeho nadšení rychle opadne, v citech je nestálý.
CHOLERIK /převládá žluč = cholé/
ambiciózní, impulzivní vůdce, který se zaměřuje na výsledky a cíle. Výbušný, má silné emocionální reakce, je kritický, ale ne k sobě.
FLEGMATIK /hlen = flegma/
velmi klidný a vyrovnaný, nerad dělá rozhodnutí, velmi trpělivý a mlčenlivý. Nevýrazně projevuje city, spolehlivý, není náladový, reaguje klidně i v náročných situacích.
MELANCHOLIK /černá žluč = melam cholé/
převládá černá žluč; rád analyzuje a přemýšlí. Citlivý, loajální a empatický, uzavřený, nesmělý, depresivní, přecitlivělý, city jsou dost trvalé, ale tvoří se poměrně pomalu.
Představme si, že se před někým objeví překážka: velký balvan.
- Jak by se zachoval sangvinik? – Balvan buď s radostí obejde, nebo přes něj přeleze.
- Jak by se zachoval cholerik? – Kvůli nečekané překážce by se rozčílil a celou svou fyzickou silou by se snažil balvan odstrčit.
- Jak by se zachoval flegmatik? – Přemýšlel by, zda se mu vyplatí pokračovat v cestě. Sedl by si a přemýšlel o dalším postupu.
- Jak by se zachoval melancholik? – Nemá rád konflikty, a proto by velký balvan obešel oklikou.
Jungova typologie
Carl Jung ve své knize „Psychologické typy“ popisuje upravený Hippokratův osobnostní profil. Jung zjistil, že osobnost jednotlivce není ovlivněna biologickými tekutinami, ale je definována temperamentem člověka. Jung zavedl pojmy introverze a extroverze, které definují Jungovy typy osobnosti. Kromě toho rozlišoval čtyři funkce, které ovlivňují vnímání reality:
Myšlení - cítění a vnímání - intuice.
Tyto funkce jsou navzájem protikladné a mohou se vztahovat na vnímání extroverta i na vnímání introverta. Jung logicky odvodil typy osobností ze tří protikladů, bipolarit nebo preferencí.
Extroverze a introverze - týkají se vnímání okolního světa.
Extrovert je člověk, který je společenský, hovorný, komunikativní, má mnoho přátel, snadno navazuje kontakty a cítí potřebu být obklopen lidmi, s nimiž chce komunikovat. Nerad je sám, protože z interakce s ostatními čerpá energii - samota ho vyčerpává. Jedním z projevů je rychlá a hlasitá řeč.
U introvertů je to přesně naopak: čas o samotě potřebují k načerpání energie. Jejich projev nebývá tak výrazný. Je spíše uzavřený, tichý, plachý a nevyhledává společnost, je rezervovaný a uzavřený před lidmi. Každodenní povinnosti bere vážně a oceňuje uspořádaný způsob života.
Smyslové nebo intuitivní vnímání rozhoduje o způsobu, jakým přijímáme informace.
„Smysloví jedinci” se řídí svými 5 smysly. Zpravidla jsou pragmatičtí a puntičkářští. Osoby „Intuitivní” jsou citlivější na podprahové vnímání, věří teoriím a plánům do budoucnosti, ale hůře je to u nich s detaily.
Myšlení nebo cítění - to je základ, na kterém opíráme svá rozhodnutí. Buď je to rozum, nebo vnitřní intuice. Logické osoby zdánlivě působí klidněji a upřednostňují logické souboje. Citoví lidé se naopak jeví jako přátelští, rizikem je, že všechno berou osobně. (srov.: Barron-Baron Tieger, 1999.)
Barvy temperamentu:
Na základě Jungových typů osobností a čtyř funkcí byl vytvořen psychometrický nástroj pro určení stylu chování a jednání jednotlivce. U jednodušších metod kvalifikace a rozlišování byly typy charakterizovány barvami:
- ČERVENÁ (typ D - Dominant) Extrovert s analytickým zaměřením;
- ŽLUTÁ (typ I - Influencing) Extrovert - umělec;
- ZELENÁ (typ S - Steady) Empatický introvert;
- MODRÁ (typ C - Compliant) Velmi analytický introvert.
Uvedená kvalifikace se vztahuje na psychologický model DISC, který popisuje typy osobností. Test je založen na teorii psychologa Williama Moultona Marstona, která vznikla ve 20. letech 20. století. Typy osobností v práci
Mají typy osobnosti v práci vliv na spolupráci?
Všechny psychologické výzkumy zaměřené na otázku, zda mají osobnostní typy v práci vliv na spolupráci, jednoznačně tvrdí, že ano. To, co nás odlišuje, posiluje spolupráci a díky různým osobnostním typům je naše práce efektivnější.
Osobnostní typy v práci - výhody a nevýhody
Kromě efektivnější práce mohou různé typy osobností v práci způsobovat také konflikty a problémy v komunikaci. Proto je důležité, aby tým věděl, čím se jednotliví členové skupiny liší. Jaké jsou jejich silné stránky a naopak slabé stránky. Pomocí školení „Jaké jsou v práci osobnostní typy“ se tak v týmu posílí komunikace a společné pouto.
Jaké osobnostní typy se k sobě hodí?
Podobnost osobnostních typů ovlivňuje komunikaci a lepší přizpůsobení. Lidé se stejným typem temperamentu - extrovert s extrovertem a introvert s introvertem - si nejlépe rozumí. Kdybychom si měli představit barevné rozlišení osobnostních typů v práci, byla by to červená se žlutou a modrá se zelenou.
Osobnostní typy v práci a s nimi spojené souvislosti
Vzájemná komunikace je vzhledem k různorodosti osobnostních typů největším problémem, se kterým se v práci potýkáme. Pro červené a modré typy je důležitá konkrétnost. Proto sdělují jen ty informace, které jsou pro ně nejdůležitější. Žluté a zelené typy o svých výrocích přemýšlejí a sdělují co nejvíce obecných, ne zcela detailních informací - což může zbylé dva osobnostní typy iritovat. Barvy přesněji definují naše temperamenty, a proto je tak důležité pochopit, jak ostatní osobnostní typy přemýšlejí a jednají v práci.
Jak poznáte svůj osobnostní typ?
Nejlepší způsob, jak odhalit svůj osobnostní typ, je absolvovat osobnostní testy. Většina testů, které jsou dnes na trhu dostupné, používá barevné názvosloví, které je jednodušší pro vnímání a zapamatování si rozdílů mezi profesionálními typy osobnosti.
Test typu osobnosti
V současné době patří mezi nejoblíbenější testy na trhu: DISC, Insights Discovery™ a FRIS. Je také důležité si uvědomit, že osobnostní typy v práci se mohou vzájemně prolínat. Jen zřídka se stává, aby byl někdo představitelem pouze jednoho osobnostního typu.
Osobnost a vybraná pozice
Typ osobnosti ovlivňuje náš přístup k povinnostem. Pomáhá také při výběru vhodného pracovního místa. Zde je seznam povolání, ve kterých se mohou uplatnit určité typy osobností:
- Žlutá - umělec, novinář, obchodník, učitel, herec;
- Červená - projektový manažer, právník, policista, marketér, všechny manažerské pozice;
- Zelená - mediátor, literární/filmový kritik, pedagog, auditor, psycholog/sociolog, akademik;
- Modrá - knihovník, úředník, účetní, finanční analytik, laboratorní technik, softwarový tester.
Temperament ovlivňuje mnoho aspektů našeho života včetně profesionálního života. Vyplňte test osobnostního typu a zjistěte, jaká barva určuje váš osobnostní typ v práci. To vám pomůže určit, jakou práci byste měli přijmout, aby pro vás byla vhodná.
Podívejte se na naše nabídky práce, možná tam najdete tu pravou pro vás :https://www.covebo.cz/